Allergének a termékben:
glutén
Átlagos tápérték 100 g termékben: Energia 1699 kJ (402 kcal)
Zsír 7,6 g
- ebből telített zsírsavak 1,46 g
Szénhidrát 71,0 g
- ebből cukor 1,5 g
Fehérje 12,4 g
Só 0,001 g
Felhasználási javaslat:
Felhasználható pudingokhoz, krémekhez, ételek besűrítésére és lepénykenyér sütéséhez.
Tárolás:
száraz, hűvös helyen
Származási hely:
Magyarország (hazai feldolgozású termék)
Gazdag tárháza a nélkülözhetetlen aminosavaknak. A veseműködésre ható leucin és izoleucin, a vérnyomás szabályozásában és a vérképzésben részt vevő triptofán, az idegrendszeri működés szabályozásában szereplő lizin, a máj- és hasnyálmirigy-működését befolyásoló metionin, a hormonálló anyagcserében részt vevő fenilalanin egyaránt megtalálható az aminosav garnitúrában.
A zabpehely és zabliszt 6-7%-át kitevő zsírtartalom a szervezet számára különessen fontos, ugyancsak nélkülözhetetlen, többszörösen telítetlen linolsavat mintegy 40%-ban tartalmaz.
Feltételezhető, hogy a vízben oldódó diétás rostok, a linolsav, illetőleg az ugyancsak a lipidek között található liciten és a kedvező ásványi anyag-összetétel együttesesen okozza a vérszérum koleszterin felszívódását gátló hatása is így a zabpehely és zabliszt vérnyomást csökkent, keringést javít.
Védő hatása is ismert
A vitaminok közül különösen figyelemreméltó B1-vitamintartalma, mert a megfigyelt növekvő cukorfogyasztásunk fokozza a B1 vitaminszükségletet.
A zabpehelyben, illetőleg a zablisztben 100 g-ként mért 0,63mg ill.,0,78 mg B1 vitamintartalom napi szükségletünk 40-50 %-át biztosítja.
Az ugyancsak fellelhető B2, B6-vitamin tartalmának antioxidáns tulajdonságát kell kiemelni, amely védő hatású a zsírok oxidációjával szemben és a napjainkban egyre inkább az érdeklődés középpontjába kerülő, a szervezetben kóros folyamatok kiváltó "szabad gyökök" semlegesítésében.
Ismert tény, hazai táplálkozásunkban az ásványi anyagok felvételét a túlzott nátrium- és az alacsonyabb kálium- és magnéziumfogyasztás jellemzi.
A zabpehely, illetőleg a zablisztfogyasztás esetében a nátrium és kalcium, kálium- és magnéziumtartalom kedvező arányt eredményezhet, ami önmagában is javítja az ásványanyag-fogyasztás kívánatos arányát.
E kedvező ásványanyag arány rendszeres fogyasztás esetén megfigyelt vérnyomáscsökkentő hatást fejthet ki, és keringési betegségek diétájában is jó hatással alkalmazhatók.
A zabkészítmények, így a zabliszt vastartalma a szervezet vaspótlásában jut szerephez.
Érdekesség
Felhasználható fürdővízbe keverve, szépségápolásra is: a vízcsap alá tartott zokniban néhány evőkanálnyi zablisztet áztatunk és ebben a fürdővízben megfürödve, utána a "zoknival" a bőrt bedörzsöljük, hogy puha és selymes legyen.
Jómagam szívesen használom a korábban használatos fehérliszt, búzaliszt helyett minden ételhez.
Receptajánlatom, kenyér helyett
4 evőkanál zabpehely, 1 evőkanál zabkorpa, 2 evőkanál zabliszt, 1 evőkanál rozsliszt, 2 tojás, 10-15 dkg áttört túró, 1 sütőpor, só, vagy ízlés szerinti fűszerek, fűszersó is lehet, magvak tetszés szerint (lenmag, szezámmag, napraforgómag). 2-3 evőkanál hidegen sajtolt olaj. Annyi víz, hogy 15-20 percnyi pihentetés után is egy tejfelszerű anyagunk legyen. Kb. 2 cm vastagra szoktam szétteríteni, és 20-25 percig sül 170 fokon.
Paleolit táplálkozásban használható!