Az eukaliptusz illóolajat (Aetheroleum eucalypti) az Ausztráliában honos eukaliptuszfa (Eucalyptus globulus) levelei és fiatal ágaiból vízgőz-desztillációval nyerik ki.
Színtelen vagy halványsárga színű, friss tíszta kámforra emlékeztető illatú hígan folyós olaj, 60-80% cineolt (eukaliptol), továbbá kisebb mennyiségben kamfén, cimén, geraniol, limonén,fellandrén, pinén és piperiton tartalmaz.
Gyógyászati szempontból elsősorban az 1,8 – cineol tartalom a legfontosabb.
Hűsíti a testet. Tisztítja a légutakat. Nyugtatja a fájó, gyulladt izmokat és ízületeket.Az eukaliptusz illóolaj frissítőleg hat az emberre, kedvezően hat a nyomott mélabús hangulatra.
A növény illóolaj tartalma 2%, ami azt jelenti, hogy 1 kg eukaliptusz olaj előállításához 50 kg levél szükséges.
Eukaliptusz illóolaj alkalmazása:
Párologtatás: cseppentsen 5-8 csepp olajat az aromalámpa vízzel töltött részébe vagy a párologtatóba! Fokozza a koncentráló képességet! Rovarűző hatású!
Száraz inhaláció: tegyünk 1 csepp illóolajat a papírzsebkendőre, majd az orrunktól 2-3 cm-ről az illatot lélegezzük be.
Frissítő aromafürdő: 2-6 csepp illóolajat egy evőkanál tejben vagy mézben elkeverünk, majd ezt adjuk a fürdővízhez. Frissít, hűsít. Javasolt fürdési idő: 10-15 perc.
Szauna: adjunk a felöntőkanál vizéhez 4-6 csepp illóolajat, majd azt felkeverve öntsük a forró kövekre.
Frissítő masszázs: 0,5 dl napraforgóolajban elkeverünk 10 csepp illóolajat, és a bőrbe masszírozzuk. Frissítő, hűsítő hatású.
Bőrápolásra: 20 ml mandula- vagy jojobaolajban elkeverünk 5 csepp eukaliptuszolajat, majd ebből néhány cseppet a bőrbe masszírozunk. Melegítő, lazító hatása van.
Szájvíz: 2-4 csepp illóolajat elkeverünk 1 dl desztillált vízzel, majd ezzel öblögetünk.
Jól keverhető az alábbi olajokkal: borsmenta illóolaj, citrom illóolaj, geránium illóolaj, szibériai fenyő illóolaj, levendula illóolaj, narancs illóolaj, grapefruit illóolaj.